Svadobný fotograf Marek Suchý - Profesionálne fotky Vašej svadby - svadby, portréty

svadobný fotograf fotografie svadieb, profi fotogaléria, svadobné fotogaleriefotosuchy.sk

fotenie svadby, profesionálna svadobná fotokniha

svadobny fotograf - člen Asociácie svadobných slovenských fotografov ASSF a Wedding Photojournalist Association WPJA , svadba, fotenie svadby, ateliér, atelier, kurzy fotografovania, Nikon, Canon, FujiFilm

fotenie svadby, profesionálna svadobná fotokniha

Kurzy fotografovania Banská Bystrica, Martin, Poprad, Trenčín, Košice

člen Asociácie svadobných slovenských fotografov ASSF a Wedding Photojournalist Association WPJA, svadba, fotenie svadby, ateliér, atelier, kurzy fotografovania

Žiaľ príliš veľa budúcich neviest pri výbere svadobného fotografa vôbec nemyslí na reportážne (dokumentárne) fotografie a svoj pohľad pri výbere fotografa upriamuje výlučne na svadobné portréty. Preto sa väčšina svadobných fotografov prezentuje len portrétnymi (štylizovanými) fotografiami a dokonca na svojich weboch nemajú ani jednu reportážnu fotografiu, v lepšom prípade ich tam nájdete žalostne málo. Je to žiaľ aktuálny trend, výsledok dopytu a podľa neho vyzerá aj aktuálna ponuka na Slovensku (vo svete to ale vyzerá inak), čo je podľa môjho osobného názoru veľmi zle a verím že sa to časom zmení.

Prečo je to vlastne tak?

Nepochybne každá nevesta chce počas svojho svadobného dňa vyzerať očarujúco, čo je prirodzené. Väčšina fotografov si preto dá veľmi záležať na fotení portrétnych (štylizovaných) fotografií, lebo ich to jednoducho predáva a často krát klient ani nevie, čo si objednal a z rôznych dôvodov pozabudol, že svadba predsa nieje o svadobných portrétoch, práve naopak (o to viac ma teší keď vidím pravý opak).

Prečo pri výbere fotografa je tak dôležité, aby Váš fotograf mal výbornú reportáž a vy ste v konečnom dôsledku vedeli za čo platíte? Lebo práve vďaka kvalitným reportážnym fotografiám poskladáte nádherný príbeh – mozaiku momentov, emócií a okamihov, zachytené na fotografiách – spomienky, ktoré sa už nikdy nezopakujú. Práve vďaka týmto obrázkom ostanú vaše spomienky „navždy živé“. Vrátia vás späť v čase aj o niekoľko rokov, keď už možno niektorí z tých, ktorí vás vašim svadobným dňom sprevádzali s vami nebudú… Kvalitné reportážne fotografie by som prirovnal ku kvalitnému vínu, ktoré časom dozrieva a získava na kvalite tak, ako kvalitné fotografie. Možno tesne po svadbe budú tieto dokumentárne fotografie pre Vás ešte príliš všedné a všetkých vo vašom okolí ohúria práve portréty, ale verte že časom sa to zmení a bude to presne naopak. Všetko chce svoj čas.

Portrétne fotografie, sú čerešňou na torte – krásnou a šťavnatou… Ale nenechajte sa zlákať pozlátkom na povrchu, ktoré časom vybledne. Čas už vrátiť nedokážete. Potom je už neskoro ľutovať, keď budete svojim deťom ukazovať len krásne portrétne fotografie vás dvoch, ale babku ktorá tancovala aj keď jej to lekár zakázal a jej barla chvíľu podopierala stenu a žiaľ, už tu nie je, či deti ktoré sa bláznili na parkete a medzičasom vyrástli a dospeli, im „priamo v akcii“ ukázať nedokážete. Všetky jedinečne momenty, ktoré žiaľ Váš fotograf nezachytil, budete mať, ale len v spomienkach ktoré časom vyblednú. A vysvetľovať deťom prečo je to tak, že váš fotograf to jednoducho nevedel, alebo si na tom nedal záležať, nebude vôbec ľahké. Každá nevesta sníva o tom, že svoju krásnu rozprávkovú svadbu zažije len ten jeden jediný raz. A práve o to horšie je zistenie, že z vašej svadby vám ostanú krásne portréty, ale akoby bez príbehu… lebo ten dokáže zachytiť dobrý fotograf práve vďaka dokumentárnej – reportážnej fotografii.

Svadobný deň je len jeden a napraviť takéto rozhodnutie jednoducho nie je možné. Neurobte túto chybu, hlavne kvôli sebe!

Kurzy fotografovania - rôzne úrovne

Kurzy fotografovania Banská Bystrica, Martin, Poprad, Trenčín, Košice

CLOSE MENU